V práci s mládežou v Snipers a v Thurgau nie je rozdiel...

V prvom rade vitaj na Slovensku. Návrat zo Švajčiarska si si asi predstavoval inak?

Príchod na Slovensko som si určite predstavoval inak. Všetko to prebehlo veľmi rýchlo, keďže sa uplatnilo množstvo nových opatrení, na ktoré som musel reagovať.


Aké boli začiatky v klube Floorball Thurgau kam si po minulej sezóne v Snipers zamieril?

Začiatky boli miestami náročné. Nový kolektív, iná mentalita ľudí, na začiatku dokonca aj jazyk. No časom sa to všetko vyriešilo a myslím, že s ľuďmi či už z klubu alebo iného prostredia sme škončili ako dobrí priatelia.


Čo bolo v začiatkoch najťažšie, naopak čo bolo ľahšie ako si si predstavoval?

Prvý týždeň v škole bol môj najťažši zo všetkého. Nebolo to ako, keď dojdete do novému tímu, kde spolu hráte na ihrisku a trošku si na tom môžete založiť vzťahy, no v škole to bolo pre mňa úplne nové, noví ľudia, prostredie, fungovanie. Síce sú švajčiari priateľskí, no musíte sa nejakým spôsobom začleniť, čo trvalo dlhšie ako v klube. Na druhú stranu, v tíme to išlo celkom hladko, trvalo to síce nejaký čas, ale mal som horšiu predstavu. Keďže som býval na “vlastnej nohe”, musel som si zvyknúť starať sa sám o seba, čo takisto išlo ľahšie ako som čakal.Kto ti v cudzine najviac pomohol? Akí su švajčiari? Dali ti pocítiť že si cudzinec?

Netrvalo to dlho a našiel som si v tíme ľudí, s ktorými sme si sadli a pomohli mi zapadnúť do tímu. Takisto aj tréneri boli veľkou oporou, pomohli mi sa takisto začleniť a mohol som sa na nich obrátiť. Švajčiari sú veľmi priaťelskí, rýchlo ma zobrali medzi seba, z čoho som bol aj trošku prekvapený. Florbalová kabína nie je taká prísna ako možno v iných športoch, sem tam padla nejaká narážka, ale vždy som to bral športovo a s vtipom. No chalanom som to nedal zadarmo a sranda bola aj z mojej strany.


Skúsime porovnať ťažko porovnateľné, Snipers vs Thurgau?

Či už Thurgau alebo ostané kluby vo Švajčiarsku majú profesionálnejší prístup. Určite na to treba aj isté podmienky, ktoré na Slovensku ešte nemáme. Čo sa týka Snipers, myslím, že sa snaží robiť, čo najviac a čo najlepšie. Práca s mládežou sa v Snipers zlepšila za posledné roky a nemyslím, že je tam veľký rozdiel. Keď však prejdeme do staršich kategorií, tam to už závisí aj od kvality ligy, prístupu hráčov, ale aj od peňazí.


Zdá sa, že prestup Ti napriek mladému veku pomohol usadiť sa v užšej reprezentácii, cítiš to tak aj ty?

Prestup mi určite pomohol, no nie kvôli tomu, že hrám v zahraničí, ale florbalovo má to veľmi posunulo. Je jedno, kde hráte, najdôležitejšie je to, čo predvediete na ihrisku a v tom mi prestup pomohol. Florbalovo sa rozvinúť.


Ako sa cítiš v reprezentácii? Čo ťa tam najviac prekvapilo?

V reprezentácii sa cítim dobre. Je tam skvelá partia, ktorá je už zohratá, ale zoberú vás rýchlo medzi seba. Prekvapiť ma tam moc nič neprekvapilo. Splnilo to moje očakávania.


Ako sa ti počas sezóny darilo? Na akom poste si najčastejšie hrával?

Najčastejšie som hrával centra, no hral som na všetkých postoch okrem brankára. Sezónu som mal celkom dobrú, klub ma využíval kde mohol, čo som bral ako pozitívny feedback za moje výkony. Angažoval som sa aj v mužoch, no kvôli pravidlu o zahraničných hráčoch, tých zápasov nebolo až tak veľa.


Rozdiel medzi slovenskou extraligou a švajčiarskou?

Určite rýchlosť, tvrdosť, individuálna zručnosť, taktika, príprava na zápas. Zápas rozhodujú detaily.


Keďže si bol v Thurgau sám, čo si najčastejšie robil vo voľnom čase okrem florbalu?

Chodil som tam do školy, čo znamenalo, že som nemal moc času na iné aktivity. Žil som tam v rutine - škola, florbal, spánok. Niekedy sa mi podarilo ísť pozrieť trošku Švajčiarska so spoluhráčmi, ale moc voľného času som nemal.


Sledoval si na diaľku aj slovenskú extraligu a Snipers? Čo hovoríš na konečné desiate miesto?

Sledoval som výsledky, ako sa chalanom darí. Ťažko povedať či desiate miesto je zaslúžené, keďže som nevidel, čo chalani predvádzajú na ihrisku. No zaregistroval som komplikácie s účasťou, čo určite chalanom nepomohlo k hre, ktorú chceli predvádzať. Myslím však, že udržanie sa v extralige je pozitívne.


Čo ti najviac vo Švajčiarsku chýbalo? Na čo si si nevedel zvyknúť?

Vo Švajčiarsku mi chýbala rodina, priatelia, aj Bratislava sama o sebe. Zvyknúť som si ťažko zvykal na ceny, ktoré ma stále dokážu prekvapiť.


Ako sa ti darilo v škole? Ako dlho si denne musel venovať učeniu?

Keďže som nepotreboval známky, tak som nebol až pod takým tlakom. Napriek tomu som písal písomky a normálne sa učil, ako normálny študent. Známky záležali dosť aj od predmetu, ale myslím, že sa nemusím za nič hanbiť. Učenie po škole teda záležalo od písomiek v danom týždni. Ak by som mal byť konkrétnejší, tak počas písomkového obdobia tak jednu-dve hodiny denne.


Aké sú tvoje plány na budúcu sezónu? Ostávaš v klube Floorball Thurgau?

Či ostávam neviem dnes ešte povedať, no záujem mám a uvidíme, na čom by sme sa vedeli dohodnúť. Musím však zvažovať aj štúdium, keďže budúci rok maturujem. No dnes ešte neviem povedať kde budúcu sezónu skončím.


Prestupom do Švajčiarska sa ti určite splnil jeden z svojich florbalových snov. Pre viacerých mladých hráčov Snipers si vzorom. Čo by si im odkázal, čo musia urobiť, aby si aj oni splnili svoj sen?

Myslím, že práca s mládežou sa v Snipers za posledné roky zlepšila, no to sa už opakujem. Odkázal by som len to, nech sú otvorení a hlavne kreatívni, nech sa neboja hrať a veriť si. Makať na svojich slabých stránkach, no stále nezabúdať na svoje silné a udržiavať si aj tie.

0 views
SNIPERS BRATISLAVA
Jaroslavova 12, 851 01 Bratislava
IČO: 42134889
číslo účtu: SK2611000000002629194251
mobil: 0904 884 667
mail:   info@snipers.sk

 

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon