Po vypadnutí s majstrovským 1.FBC Florbal Trenčín muži ukončili sezónu 2022/2023 – je teda čas bilancovať a zhodnotiť jej priebeh.

Do sezóny sme išli so suverénne najmladším kádrom spomedzi extraligových tímov. Celkovo na viac ako 5 zápasov v súťaži nastúpilo 46 hráčov juniorského veku. Z toho sme v drese Snipers mohli vidieť pravidelne nastupovať až 10 juniorov. Ostatné tímy mali na svojej súpiske v priemere 3 takýchto hráčov. Snipers teda tento ligový štandard prevýšil 3-násobne. Podobne sme na tom boli aj na opačnom konci vekových tabuliek a spomedzi 40 extraligových 30-tnikov za nás nastupoval iba jediný.

Mladé pušky sa však nenechali zahanbiť a sezónu ukončili na skvelom 8-mom mieste a s 30-timi bodmi ich od 6tej priečky delil jediný bod. Dôležitým prvkom postupu do play-off bolo zvládnutie zápasov proti tabuľkovo slabším súperom a v tomto ohľade sa chalanom mimoriadne darilo, keď vyhrali 7 z 8 zápasov proti tímom v spodnej štvorke. Body sme však dokázali zbierať naprieč celou ligou a všetky body si proti nám ustrážili iba dva celky: Florko Košice a 1.FBC Florbal Trenčín.

Produktivitu ako aj tabuľku strelcov ovládol Peter Steller s 27-timi gólmi a 34-mimi bodmi. Spomedzi juniorov sa najčastejšie darilo presadiť Patrikovi Pacekovi, ktorý zaznamenal v 19-tich zápasoch 18 bodov (8+10). Spomedzi obrancov ovládol produktivitu so 16-timi bodmi (6+10) vekom ešte len dorastenec Alex Pápay.

 

„Vzhľadom na to, že našim predsezónnym cieľom bolo udržanie sa v extralige, môžem hodnotiť sezónu jedine pozitívne. V súčasnosti sa stále nachádzame len v začiatkoch obmeny nášho kádra a ciele sú teda skôr dlhodobejšie a momentálne viac zamerané koncepčne. Som rád, že naša práca padla na úrodnú pôdu a to, že sme túto sezónu výrazne predbehli trajektóriu, na ktorej sme sa chceli nachádzať je znamenie, že ideme správnym smerom.“ Zhodnotil účinkovanie tréner Vladimír Roziak.

Úspešnú základnú časť sa bohužiaľ nepodarilo preniesť do nadstavby a play-off proti obhajcovi titulu sa nieslo v znamení vysokých prehier. „Každý tím počas sezóny chytí istú krízu a nám táto kríza prišla v záver sezóny. „Napríklad Peťo (Steller) hral cez 2 zranenia a veľa chalanov doliečovalo choroby. Samozrejme, že FBC má obrovskú kvalitu a ich tím je vyskladaný z dospelých chlapov na vrchole svojich kariér. Niektorí z nich hrávali extraligu v časoch, keď sa naši mladší hráči ešte len učili chodiť a tieto skúsenosti proti nám maximálne zužitkovali. Aj keď tie prehry boli naozaj kruté a vysoké, som presvedčený, že je dôležité absolvovať aj takéto zápasy. Chcel by som v tíme vytvárať prostredie, kde chyba alebo neúspech nie je niečo čoho sa majú hráči báť ale sú to nevyhnutné nástroje k ďalšiemu rozvoju a verím teda, že aj táto play-off séria z nás spravila silnejší tím aj keď sme v nej neukázali toľko, koľko sme chceli.“

Tréner tiež zhrnul, čo by sme mohli očakávať v ďalšej sezóne: „Aj keď sme so sezónou spokojný, stále je veľa vecí na ktorých treba pracovať. Množstvo mladých chalanov spravilo obrovský progres a bude dôležité, aby v tomto trende pokračovali. Aj keď sme do sezóny išli s najmladším tímom v lige, môže sa stať, že odštartujeme sezónu s ešte mladším tímom ako tomu bolo tento rok. Máme v štruktúre ďalších 5-6 talentovaných juniorov, ktorí sa už túto sezónu zapájali do tréningového procesu a určite sa budú chcieť pobiť o miesto v zostave. Taktiež končí hosťovanie nášmu najstaršiemu hráčovi Mišovi Duranovi a vekový priemer tak môže ešte klesnúť. Z čoho však mám radosť je to, že sa nám konečne podarilo odohrať sezónu bez covid obmedzení a že budeme mať plnohodnotnú možnosť pripraviť sa na sezónu v riadnom harmonograme aj s priestorom na regeneráciu.“