GOTHIA INNEBANDY CUP 2024 – Gothenburg, Švédsko

Nášmu klubu sa podarilo to, čo ešte žiadnemu slovenskému klubu! Po minuloročnom bronze mladších žiakov si tento rok vezieme domov zlato v kategórii starších žiakov B14, ktorá bola najpočetnejšia (62 tímov) a bronz v juniorskej kategórii B17.

GOTHIA Innebandy cup je jeden z najväčších a najlepšie obsadených turnajov vo florbale na celom svete. Takisto je to jediný turnaj, ktorý trvá až 4 dni. Tento ročník bol po organizačnej stránke opäť trošku náročnejší, kedže sme vyslali do boja až 5 tímov (mladší žiaci Šamorín + Bratislava, starší žiaci Bratislava a starší žiaci Šamorín, dorast a juniori) .

Dlhodobá a systematická práca počas celého roka, nespočet turnajov, zápasov a tréningov sa podpísali na tomto výsledku.
Vyspovedali sme kapitánov a trénerov a nižšie vám prinášame ich reakcie.

Začneme s hodnotením najmladšieho tímu, kde to pre väčšinu bola prvá účasť na Gothii.

B12 Bratislava + Šamorín

Peter Pauhof, tréner mladších žiakov:

“Na turnaj som ako tréner mladších žiakov tento rok vycestoval s kombinovaným družstvom Snipers Šamorín a Snipers Bratislava. Vzhľadom na tieto okolnosti a chýbajúce opory, plus nezohratosť detí som s postupom do 16-tky najlepších pomerne spokojný. Navyše sme v konkurencii švédskych tímov vyhrali skupinu, takže čo sa týka výsledkov určite. Osemfinálový zápas sme žial nezvládli a keď už opadol prílišný rešpekt zo súpera zvučného mena (Pixbo), tak na zápasový obrat bolo žiaľ neskoro. Som rád, že atmosféru v kolíske florbalu opäť zažila nová generácia detí a tiež, že si odnášajú nezabudnuteľné zážitky.”

Alexander Jurkovič, kapitán mladších žiakov

“Za mňa bol tento turnaj pre nás veľkou skúsenosťou do našej florbalovej kariéry. Na to, že sme boli spojení Šamorín a Bratislava, tak sme hrali dobre. Podľa mňa nás to nakoplo, aby sme sa snažili zlepšiť a budúci rok postúpime ďalej.”

Výsledky skupina:
SNI vs CL98IC 5:2 ️
SNI vs Nesodden 16:1 ️
SNI vs Landvetter IBK Wings 3:1 ️
SNI vs Eken IBK 1:1️

“A” Play-off 1/8 finále: SNI vs PIXBO Wallenstam IBF 5:7
M️ladší žiaci skončili pred bránami štvrťfinále a umiestnili sa tak na 9.-16. mieste.

B14 – Bratislava

Ďalším družstvom sú starší žiaci, kde bol poskladaný výber Bratislavy. To čo sa nepodarilo pred pár dňami v Gothenburgu našim hokejistom U20, sa podarilo starším žiakom Snipers Bratislava. Ako prvý slovenský klub sa môže táto partia pochváliť zlatom z najväčšieho a najváženejšieho mládežníckeho turnaja GOTHIA Innebandy Cup 2024. Nesmierne fyzicky a časovo namáhavý turnaj, keď sa zápasy hrávali do 22:30, s príchodom na ubytovanie pred polnocou a častým skorým ranným vstávaním na ďalšie zápasy.

Tomáš Chvála, tréner starších žiakov Bratislava

“Pre kategóriu 2009 sme potrebovali zápasy s kvalitným odporom, kde by museli zájsť až na dno síl, čo nám turnaj dokonale ponúkol. Odohrali sme množstvo vyrovnaných zápasov a vyskúšali si rôzne typy súperov. Chalani ukázali kvalitu a prezentovali sa naozaj dobrou hrou a keď k tomu pridáme partiu, ktorú vytvorili chalani okolo kapitána Tomáša Chomu, je z toho zlato z Gothia cupu. Je to splnený sen pre hráčov ako aj nás trénerov. Tento úspech je veľkým zadosťučinením po predchádzajúcom turbulentnom období. Zlato je vizitka celého klubu a vďaka patrí všetkým okolo klubu!”

Tomáš Choma, kapitán starších žiakov Bratislava

“Tento turnaj bol vizitkou toho, čo sme tento rok trénovali. Do turnaja sme vstúpili s určitým cieľom, ktorý sa nám podarilo prekonať. Ani jeden zápas sme nepodcenili a to je hlavný dôvod, prečo sme sa dostali tam, kam sme sa dostali. Niektoré zápasy boli fyzicky náročné a to sa potom odzrkadlilo aj pri zdravotnom stave niektorých hráčov, ktorí boli pre nás nenahraditeľný a podržali nás vo vyrovnaných zápasoch. Ale to nás nezastavilo bojovať ďalej o to nase vytúžené zlato. Turnaj sme si veľmi užili a ďakujeme aj všetkým fanúšikom za obrazovkami, ale aj tým, ktorí prišli a turnaj si užili s nami.”

Výsledky skupina:
SNI vs Florbal Jindrichuv Hradec 6:3
SNI vs Strandby Tornados 10:2
SNI vs Landvetter IBK Wings 4:4
SNI vs Värnamo IK 2:2

Play-off
“A” Play-off 1/16 finále: SNI vs Nittedal Wolves 10:3
“A” Play-off 1/8 finále: SNI vs Warberg IBF 9:3
“A” Play-off 1/4 finále: SNI vs Fagerhult Habo IB 6:5
“A” Play-off semifinále: SNI vs Lindas IBK 3:2
“A” Play-off finále: SNI vs Cirkus Praha 5:3

Starší žiaci si z turnaja odnášajú historicky prvé zlato pre slovenský tím.

B14 – Šamorín

Náš druhý nasadený tím v kategórii starších žiakov sa síce tesne neprebojoval do “A” play-off, no odohral kvalitné a až do konca zápasov vyrovnané súboje so švédskymi družstvami. Chalanom prišiel na pomoc jeden hráč z Inspira a Modry, ktorí sa v tíme rýchlo zapracovali a boli cennou súčasťou každé jedno striedanie.

Maroš Takáč, tréner B14 – Šamorín
“Gothia cup bol pre nás perfektnou prípravou na druhú časť sezóny a taktiež je to skvelá motivácia makať na sebe v prvej časti sezóny. V našom tíme nemáme možno toľko technicky zdatných hráčov ako Bratislava alebo iné tímy, s ktorými sme sa na turnaji stretli, no bojovnosťou a nasadením sme sa dokázali vyrovnať aj takému Kalmarsundu, kde sme prehrávali o gól a pripravili sme si množstvo šancí na zvrátenie prvého kola play-off, avšak hráči Kalmarsundu boli efektívnejší v koncovke. Každý zápas bol napínavý až do úplného konca. Každý zápas sa našiel niekto v tíme, kto nás podržal, či už to boli brankári pri tesných zápasoch, ako napr. prehra 0:1 s víťazom skupiny Warberg IBF alebo hráči pri rannej “prestrelke” s Floda IBK. Rád by som ešte pochválil túto partiu hráčov okolo Tima Blatnického a Filipa Bystričana, z ktorých väčšina je so mnou a ďalšími trénermi od prípravky, že sa nikdy nevzdávajú a už viackrát v tejto sezóne predviedli, že ich netreba podceňovať a vedia prekvapiť aj tie najsilnejšie tímy. Spoločne budeme pracovať na tom, aby sme výkony z turnaja preniesli aj do ligových zápasov a prípadne ďalších turnajov, ktoré nás ešte čakajú. Na záver musím ešte pochváliť chalanov, ktorí nám prišli pomôcť a pekne zapadli do kolektívu ako po hernej, ale aj ľudskej stránke – Kiran Kulčar, Ján Sivko a Matúš Kíč. Všetci si so sebou odnášame spomienky, emócie a skúsenosti.”

Timotej Blatnický, kapitán B14 – Šamorín

“V prvom rade by som chcel poďakovať trénerom Snipers, ktorí nás prihlásili na tento úžasný turnaj vo Švédsku. Turnaj nám dal veľa zážitkov a spomienok, na ktoré budeme spomínať ešte veľmi dlho. Na turnaji sme proti dobrým súperom získali cenné skúsenosti, ktoré v ďalších rokoch budeme využívať či už na Slovensku, alebo v zahraničí.”

Výsledky skupina:
SNI vs Floorball Club Falcon 3:0
SNI vs Stenungsunds IBK 2:3
SNI vs Floda IBK 5:9
SNI vs VV-84 SK Bjuv 2:2
SNI vs Warberg IBF 0:1

Play-off
“B” Play-off 1/16 finále: SNI vs FBC Kalmarsund Ungdom 1 3:8

B16

Lukáš Hlavačka, tréner B16

“Keby mi niekto pred rokom povedal, že mi partia 16-ročných chlapcov takto prirastie k srdcu, tak si o ňom pomyslím, že je blázon. Borci, patrí vám jedno veľké ĎAKUJEM. Chlapci zahrali 5 kvalitných zápasov s 5 rôznymi tímami. Pre mnohých to bola premiérová účasť na Gothii a som rád, že sa chlapci nezľakli a tvrdo bojovali až do posledného zápasu. Určite je na čom pracovať. Švédsko nám ukázalo, kde sú naše slabiny a je len na nás, ako tieto skúsenosti využijeme v náš prospech. Verím, že za rok chlapci tvrdou prácou odstránia niektoré z nedostatkov a vrátime sa silnejší ako nikdy predtým.”

Daniel Bartoň, kapitán B16

“Myslím si, že aj keď tento turnaj pre nás nebol úplne najlepším z hľadiska hry a umiestnenia, keďže sme v prvom zápase play-off vypadli, avšak myslím si, že sme sa ako kolektív aj lepšie spoznali, a tiež sme dostali menší feedback, že na čom by mal každý individuálne popracovať a čo do budúcna zlepšiť. Snáď sa chlapci a aj ja poučíme a do konca sezóny popracujeme na daných veciach.”

Výsledky skupina:
SNI vs CL98IC 0:6
SNI vs Sandareds IBS 4:1
SNI vs FBC Plzeň 2:4
SNI vs Hollviken IBF 0:4

Play-off B
“B” Play-off 1/8 finále: SNI vs Nittedal Wolves 3:9

B17

Tomáš Chvála, tréner B17

“Pri junioroch sme si stanovili jasný cieľ a to priblížiť sa bojom o medaily čo najviac. Chceli sme s týmto ročníkom 2006, ktorý bol minulý rok majster Slovenska, získať niečo pekné a podarilo sa. Bronz z najväčšieho mládežníckeho turnaja je perfektnou vzpruhou pred najťažšou časťou sezony, ktorá ich čaká doma na Slovensku.”

Martin Vrábel, kapitán B17

“Turnaj určite hodnotím pozitívne. Dokázali sme doniesť naspäť medailu vďaka výbornej hre v skupine. Bohužiaľ, v semifinále sme narazili na veľmi kvalitného súpera, ktorý nám ukázal ako na tom sme a na čom musíme ešte zabrať. Celkovo si myslím, že sa chalani veľa naučili, čo sa týka “moderného” florbalu, ktorý sa hráva v zahraničí a odniesli si domov veľa skúseností a super spomienky.”

Výsledky skupina:
SNI vs FBC Kalmarsund Ungdom 5:2
SNI vs Drøbak Frogn Idrettslag 4:2
SNI vs FBK AS Trenčín 3:3
SNI vs Floorball club Falcon 7:0

“A” Play-off semifinále: SNI vs FC Helsingborg 2:6
Chlapci sa po vyhratej skupine vrhli priamo do semifinále, kde po bojovnom výkone prehrali a odnášajú si tak bronzové medaily.

Konečná bilancia je teda 1x zlato, 1x bronz, množstvo pekných zážitkov, zimomriavky pri fandení a skúsenosti k nezaplateniu. V celkových číslach naše družstvá odohrali presne 30 zápasov, v ktorých sa 15x tešili z výhry, 5x remizovali a 10x prehrali. Spoločne sme vstrelili 130 gólov a inkasovali 99krát.
Najvyťaženejším družstvom boli B14 Snipers Bratislava, s celkovým počtom 9 zápasov + priateľský zápas s bilanciou 7 výhier a 2 remízy, pričom vstrelili 55 gólov a inkasovali 27.

Parádny zážitok sme si pripravili aj v PIXBO aréne, kde sme boli najhlučnejší fanúšikovia a pomohli sme Pixbu k tesnému víťazstvu v SSL.
Veľká vďaka patrí v prvom rade všetkým trénerom, ktorí sú zároveň manažérmi, rodičmi, zdravotníkmi, ale aj kamarátmi na takýchto akciách. Zorganizovať 113 ľudí na vyše 22 hodinovú cestu, zladenie stravovania, behanie medzi halami, pod stresom, medzitým príprava na ďalší a ďalší zápas a minimum spánku.

Ďalej je celá výprava vďačná za starostlivú zdravotníčku Meggy, ktorá častokrát do neskorej noci a od skorého rána riešila komfort a zdravotný stav všetkých hráčov. Popritom s nami chodila na rizikovejšie zápasy.

V predposlednom rade musíme a chceme poďakovať najlepšiemu športovému fotografovi, Michalovi Tarabikovi @floorballframes.
Michal vstával spolu s nami pred prvým ranným zápasom a nechodil spať po poslednom zápase, ale niekoľko hodín do noci upravoval a pripravoval fotky v najvyššej kvalite, zachytával fantastické emócie našich detí a trénerov, aby sme ich čo najskôr mohli zverejniť na sociálnych sieťach.
Michal, ďakujeme za tvoje nadšenie, obetavosť a profesionalitu.

Na záver ďakujeme zlatníctvu a klenotníctvu MAROgold v Ivanke pri Dunaji za darčeky pre našich súperov.

Ďalšie fotky a videa môžeze sledovať na naších socialných sieťach Facebook a Instagram.